×
دریافت قیمت
+ تخفیف ویژه

فروردین 29, 1396
آموزش AMP و نحوه پیاده سازی

آموزش AMP و نحوه پیاده سازی آن

 

AMP

گوگل در سال 2016 یک ابزار جدید به نام AMP(Accelerated Mobile Page) را معرفی و منتشر کرد. همان طور که در مقاله قبل در مورد mobile friendly  بودن سایت صحبت کردیم می دانیم که امروزه استفاده از تلفن همراه افزایش پیدا کرده است بنابراین داشتن سرعت در بارگذاری صفحات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این جهت گوگل با معرفی این ابزار موجب شد که کاربران به راحتی بتوانند صفحات وب حاوی متن، تصویر، فیلم، انیمیشن و… را در موبایل مشاهده نمایند. هدف این فناوری بالا بردن خوانایی و سرعت لود صفحات در موبایل می‌باشد.

فریم ورک AMP چیست؟

فریم ورک AMP یک ابزار جدید و کدباز هست که در صورت اینکه هر فردی دارای توانایی بالا در کد نویسی  باشد برای ایجاد کد بهینه آن را تغییر دهد و توسط گوگل و توییتر ایجاد شده و این امکان را به برنامه نویسان می‌دهد که صفحات دارای HTML با حجم کم ایجاد نمایند. از مزایای آن می‌توان به سرعت بالا در بارگذاری صفحات در موبایل، که راحتی کاربران را همراه دارد اشاره نمود.  شرکت هایی که در راستای وب فعالیت میکنند از این فناوری جدید گوگل برای راحتی کاربران استفاده میکنند که ا  WordPress.com، Pinterest، APPLE، LinkedIn مثال‌هایی از این شرکت‌ها هستند.

چرا این ابزار  موجب افزایش سرعت لود صفحات موبایل می شود؟

AMP موبایل

  زمانی که به عنوان برنامه نویس در مواقعی که فقط تگ های خاصی از HTML را می توانید استفاده کنید و مجاز به استفاده از همه تگ ها نیستید  این ابزار موجب افزایش سرعت می‌شود. همچنین  فقط می‌توانید کد های ساده CSS که دارای کاربرد بسیار هستند، استفاده کنید. استفاده از کد های جاوا اسکریپ نیز در همه جا مجاز نمی باشد. در واقع AMP استایل خاصی را برای کدهای شما در نظر می گیرند و کد های CSS شما را نادیده می گیرد و آن کد هایی که حجم صفحات شما را افزایش می دهد را به عنوان عامل غیر مجاز در نظر می گیرد.

نحوه  نمایش در نتایج جستجو

نحوه نمایش این ابزار در موتورهای جستجو به این صورت است  سایت های که دارای فریم ورک هستند دارای لینک آبی می باشند با وارد شدن به لینک آبی به راحتی به صفحه مورد نظر بروید و در صفحات جابه جا شده و مطالعه محتوای صفحه به راحتی صورت می گیرد. همچنین گوگل  طراحی مناسب برای صفحاتی که از AMP استفاده کرده است درنظر گرفته است.

چگونه سایت خود را بر مبنای استاندارد های AMP استاندارد کنیم؟

استاندارد AMP

زمانی که میخواهید صفحات سایت خود دارای AMP باشد، باید از استانداردهای AMP استفاده کنید و صفحات سایت خود را براساس این استاندارد طراحی کنید. ابزاری به نام developer tools وجود دارد که  شما را از استاندارد کدهای خود بر اساس فریم ورک AMP آگاه می‌سازد. همچنین پلاگین‌های وردپرس که صفحات AMP ایجاد می‌کنند در ایجاد صفحات داینامیکی بر مبنای استاندارد های AMP کمک کننده هستند.

تاثیر AMPبر سئو

وب سایت‌ها ابتدا شامل یک ساختار کلی و گرافیک منحصر بفرد است و amp  به این معنا نیست که سایت بدون گرافیک و ساختار مناسب باشد بلکه منظور این است که کنار نسخه اصلی سایت، یک نسخه amp سایت هم ایجاد شود و گوگل تاکید بیشتری برای یک نسخه amp  برای صفحات خبری سایت دارد و هدف این تاکید این است که کاربران به راحتی بتوانند در سایت و خبرخوان ها توسط موبایل دسترسی داشته باشند.بدون شک در آینده یکی از تاثیر گذارترین فناوری در سایت است ولی امروزه  تاثیر زیادی بر  سئو و بهینه سازی وبسایت شما نخواهد داشت.

تاثیر AMP بر سئو سایت

آموزش پیاده سازی

مرحله اول :

1-دانلود پلاگین Automatic AMP

2-بعداز دانلود، در هدر صفحه تگی قرار میگیرد که گوگل با استفاده از آن تگ متوجه میشود که نسخه  AMP همان سایت وجود دارد. برای مطمئن شدن از این که نسخه AMP  وجود دارد می توانید در انتهای url صفحه عبارت “amp/suffix/” را اضافه کنید.

مرحله دوم:

برای مرتب کردن Automatic AMP و اصلاح کدهایی که باعث بهم ریختگی شده است باید افزونه Yoast Glue نصب شود برای انجام این تنظیمات باید از قسمت SEO>AMP>Design این کار را انجام دهید.

حال اگر در مورد افزونه‌های وردپرس اطلاعاتی ندارید میتوانید مقاله بهترین افزونه های وردپرس را مطالعه کنید.

بعداز اتمام این مراحل، از طریق ابزاری به نام search console  وارد حساب کاربری شده و به این قسمت بروید:

Search Appearance > Accelerated Mobile Pages

میتوانید خطاهایی که گوگل شناسایی کرده است را در این قسمت ببینید و برای رفع این خطاها از ابزار AMP validator استفاده کنید و این ابزار دارای دو بخش می باشد:

  • گزینه see AMP Reference که کد صفحه نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید خطاها را رفع کنید.
  • Run Validator زمانی که خطاها را رفع کردید با این گزینه به گوگل اعلام میکنید که دوباره صفحه را بررسی کند.

یعد از این مراحل کد زیر را در یک صفحه با پسوند .html  ذخیره کنید.

محتوایی که در body  است قبلا در سایت استفاده شده است ولی محتوای head  تگ هایی هستند  که در این بخش تشریح میکنم .

تگ های نشانه گذاری ضروری:

در یک صفحه amp  باید نکات زیر رعایت شود:

  • شروع صفحه با < doctype html!>
  • در ابتداشامل <html> و سپس از تگ های <head> و <body>
  • در اولین خط بعد از تگ <head > ، تگ <“”meta charset=utf-8>
  • برای فراخوانی کتابخانه AMP JS باید این کد در خط بعدی قرار بگیرد.

</script><script async=”https://cdn.ampproject.org/v0.js”>

  • در داخل <head > باید تگ</”lik rel=”canonical” href=”SSOME-URL”>قرار بگیرد.
3/5 - (4 امتیاز)
مقالات مرتبط
پیام بگذارید