×
دریافت قیمت
+ مشاوره رایگان

اردیبهشت 10, 1396
افزایش امنیت وب سایت

افزایش امنیت وب سایت

افزایش امنیت وب سایت

امروزه امنیت وب سایت  از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا که استفاده از وب سایت ها گسترش پیدا کرده است بنابراین باید موارد امنیتی توسط طراح سایت ، خرید سایت، مالک سایت ، استفاده کننده رعایت شود و طبق استانداردهای جهانی امکان تضمین امنیت هیچ کد ، هاست ، سرور و یا نرم‌افزاری وجود ندارد. در زیر ابتدا به دلایل هک شدن وب سایت پرداخته ایم پس تا انتهای مقاله با سایت ساز زرین همراه باشید.

دلایل هک شدن وب سایت ها

افزایش امنیت وب سایت

عوامل رایج هک شدن سایت ها یک و یا چند مورد از موارد زیر می‌باشد:

استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی

نرم افزارهای قدیمی به دلیل قدیمی بودن از امنیت پایین تری برخوردار هستند و دارای اشکالات امنیتی می باشند و همین طور این نرم افزارها شناخته شده هستند که موجب نفوذ نفوذگران به وب سایت می شود.

استفاده از سیستم های مدیریت محتوای قدیمی

علاوه بر استفاده از نرم افزارهای قدیمی ،استفاده از سیستم های مدیریت محتوا قدیمی هم احتمال هک شدن را بالا می برد این سیستم ها مانند: جوملای ۱٫۵ و یا دیگر سیستم های قدیمی.

استفاده از کدها و یا اسکریپت های ناامن و یا دارای امنیت پایین

این عامل یکی از عوامل رایج هک شدن وب سایت می باشد زیرا نفوذ از طریق کد صدها برابر ساده‌تر از نفوذ از روش‌های دیگر مانند سرور ، شبکه و یا هاست می‌باشد و نیاز نیست که هکر حرفه ای برای هک کردن باشید زیرا برای هک کردن از طریق روش های دیگر باید حرفه ای بود.

استفاده از رمز عبور ضعیف و ساده

بدست آوردن رمز عبور مانند رمز عبور کنترل پنل ، FTP ، دیتابیس ، admin، ایمیل ، بخش مدیریت سایت و یا یکی از رمز عبورهای سایت توسط هکر از عوامل رایج هک شدن توسط هکر می باشد.

نصب نرم‌افزار ، ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین قفل شکسته

هکرها یا نفوذگران با شکست قفل نرم افزارها یک در ورود پنهانی(back door)، ویروس مخفی (trojan) و یا کد مخرب در نرم افزار قرار می دهند و به دلیل اینکه آن را رایگان انتشار می دهند شما نیز ممکن است از آن استفاده کنید این روش به دلیل اینکه نفوذ گر به راحتی می تواند پس از نصب آن نرم‌افزار، ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین سایت شما را در اختیار  بگیرد یکی از روش های رایج برای نفوذ به سایت می باشد و این موارد بیشتر توسط کسانی که دارای تخصص بسیار بالا در موضوع امینت هستند می توانند این موضوع را بفهمند.

نصب ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین قدیمی و یا دارای مشکلات امنیتی

هسته دارای امنیت مناسبی می باشد به همین دلیل است که نفوذ از طریق هسته مشکل می باشد اما نفوذ از طریق ماژول‌ها ، قالب‌ها، کامپاننت ها و یا پلاگین ها که  دارای امنیت بسیار پایینی می‌باشد راحت تر از هسته می توان به وب سایت نفوذ کرد به همین دلیل بیشتر نفوذ ها از طریق قالب‌ها، کامپاننت ها و یا پلاگین ها  ناامن و قدیمی می باشد.

عدم رعایت موارد امنیتی مربوط به نرم‌افزار مورد استفاده که توسط سازنده اعلام شده‌اند.

همه ی نرم افزار های با کیفیت و دارای امنیت مناسب دارای یک راهنمای امنیتی می باشند که این راهنما به وسیله تولید کننده به استفاده کننده داده می شود که باید در هنگام نصب و استفاده آن نرم‌افزار تمامی موارد به صورت دقیق و ۱۰۰ درصد رعایت گردد حتی اگر در سایت نرم افزارهای با امنیت و کیفیت مناسب وجود داشته باشد اما عدم رعایت موارد امنیتی ارائه‌شده توسط آن نرم‌افزار موجب نفوذ به سایت  می‌ شود.

عدم رعایت موارد امنیتی مربوط به سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده مانند تنظیم سطح دسترسی‌ها و موارد دیگر.

تمامی سیستم های با کیفیت و امنیت مناسب  دارای یک راهنمای امنیتی می باشد   درصورتی که از راهنما امنیتی استفاده نکند موجب هک شدن سایت از طریق سیستم های مدیریت محتوا می شود.

ویروسی شدن کامپیوتر مورد استفاده در مدیریت سایت

ویروسی کردن اینترنت توسط نفوذگران که این نرم‌افزارهای مخرب بدون اطلاع مدیران سایت که در حال استفاده از کامپیوتر ، تبلت و یا کافی نت آلوده می‌باشند تمامی رمز عبورها را مخفیانه برای نفوذگر ارسال می‌نمایند و نفوذگر به راحتی و بدون اطلاع مدیر سایت از اینکه در زمانی رمز وی لو رفته سایت را هک می‌نمایند.

لو رفتن رمز عبور شما و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن توسط شخص ثالث .

راه حل های پیشنهادی برای افزایش امنیت

افزایش امنیت وب سایت

1-درصورتی که شما مطمئن هستید که موارد بالا در سایت شما رعایت نشده است سایت خود را از کار بیندازید تا مشکلات امنیتی رفع شود

2-بعد از اینکه از امنیت کامل کامپیوتر خود مطمئن شدید با نصب نرم افزار ضد ویروس قوی و درصورت نیاز تغییر سیستم عامل داده و تمامی اطلاعات را حذف کرده و مجددا یک سیستم عامل نصب کنید

3-یک رمز بسیار قوی و غیرقابل حدس برای کنترل ناحیه هاست و ناحیه کاربری و ایمیل های خود انتخاب کنید و در صورت آسان بودن رمز تغییر دهید

4- حذف تمامی ماژول‌ها ، قالب‌ها، کامپاننت ها و یا پلاگین های سایت خود

5-.  اطمینان کنید که ویروس یا کدهای مخفی بر روی سایت خود وجود ندارد زیرا یکی از راه های هکر ها برای نفوذ استفاده از کدهای مخفی و ویروس ها می باشد

6-به روز رسانی تمامی نرم‌افزارها و یا سیستم های مدیریت محتوای سایت خود .برای نمونه آخرین نسخه سیستم مدیریت محتوای جوملا و یا وردپرس. همچنین برای افزایش امنیت وردپرس، همیشه پلاگین های خود را بروز کنید.

7-بررسی کدهای سایت خود را به صورت دقیق و کامل از لحاظ امنیت و توسط یک فرد متخصص و  در صورت نیاز آن را امن کنید.

8…در طراحی سایت فروشگاهی ، شرکتی ، خبری و … تا حد ممکن هرگز از ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین اضافی بر روی سایت خود استفاده ننمایید.

9-اگر نیاز بود که از ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین اضافی بر روی سایت خود استفاده کنید از بروز بودن و امن بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید و هرگز از سیستم های قدیمی و یا ناامن استفاده ننمایید زیرا در آن حالت احتمال هک شدن شما تقریباً 100 درصد خواهد بود اما به طور کل این مورد توصیه نمی‌شود.

10-توصیه می شود که هرگز از نرم‌افزار ، ماژول ، قالب ، کامپاننت و یا پلاگین قفل شکسته استفاده ننمایید به دلیل اینکه دسترسی به سایت شما راحت می شود

11-اگر اطمینان کردید که سایت شما امن می باشد آن را مجددا فعال نمایید

 بهترین راه های افزایش امنیت سایت

1- از رمز یکسان استفاده نکنید

گاهی اوقات از یک رمز یکسان برای باز کردن حساب ایمیل، پنل کاربری در سایت های دیگر و … استفاده می کنید و از همان رمز برای ورود به سایت نیز استفاده می کنید. با این کار ممکن است با هک شدن سایت مقصد رمز های شما لو رفته و سایت شما نیز به خطر بیوفتد. از همین رو حتما از یک رمز متفاوت و جدید استفاده کنید.

2- رمز سایت را ماهانه تغییر دهید

سعی کنید هر ماه یک‌بار رمز ورود به سایت را تغییر دهید تا خیالتان از لو رفتن رمزتان نیز راحت باشد.

3- از رمز ورود 2 مرحله‌ای استفاده کنید

با استفاده از افزونه wordfence می‌توانید این قابلیت را فعال کنید. تا با هر بار ورود از یک رمز یک‌بار مصرف استفاده کنید. این کار امنیت سایت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

4- از افزونه های wordfence و iThemes Security استفاده کنید

این 2 افزونه امنیتی از بهترین افزونه های امنیتی حال حاضر هستند که می توانند سایت شما را از حمله و هک تا حد بسیار زیادی محافظت کنند.

این 2 افزونه با مدیریت ورود و خروج کاربران، مسدود کردن ربات ها وکسانی که قصد ورود به پیشخوان شما را دارند را نیز مسدود می کند تا خیال شما را از هک شدن راحت کنند. همچنین از افزودن کد مخرب و یا هر کدی دیگر با اکانتی جز اکانت مدیر سایت جلوگیری می کند.

در صورت هک شدن سایت چیکار باید کرد

هیچ شخصی نمی تواند این ادعا را داشته باشد که امنیت شما را 100 درصد تضمین می کند. امنیت یک چیز نسبی است. شما می توانید این نسبت را تا حد زیادی افزایش دهید اما هیچ موقه نمی توانید این ادعا را داشته باشید که دیگر هک نمی شوید.

با این وجود همیشه باید بروز باشید و از امنیت سایت خود غافل نشوید زیرا ممکن است هر لحظه توسط رقبا مورد حمله قرار بگیرید. مخصوصا اگر رقبای سر سختی داشته باشید.

1- اولین کار بعد از اینکه مطمعن شدید که هک شده اید این است که رمز سایت را تغییر دهید . همچنین اگر دسترسی سایت را به دیگران داده اید، رمز آن را نیز تغییر دهید.

2- همیشه و به صورت هفتگی از سایت خود بکاپ بگیرید. در این مواقع و با توجه به اینکه شما نمی دانید هدف فرد مورد نظر چه بوده است بهترین گزینه بارگزاری بکاپ هفته های گذشته است. زیرا اگر فایل مخرب و یا هر فعالیتی که جهت افت سایت شما انجام داده است را می توانید با این کار از بین ببرید.

3- گاهی اوقات هکر های خارجی برای محک زدن توانایی خود سایت های کشور های دیگر را هک می کنند و بعد از هک  کردن بدون انجام فعالیتی از آن خارج می شوند.

اما گاهی اوقات رقبای شما و در جهت دسترسی به اطلاعات و یا نابود کردن وبسایت شما این کار را انجام می دهند. در این مواقع اگر اطلاعات لازم را برای جلوگیری و یا خنثی کردن هک را ندارید حتما از یک شخص مسلط به این کار کمک بگیرید . معمولا هزینه های بعد از هک شدن و بازگردانی سایت به حالت قبلی بسیار بالا است. پس سعی کنید امنیت سایت را جزو الویت های خود قرار دهید تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین نشوید.

Rate this post
مقالات مرتبط
پیام بگذارید