×
دریافت قیمت
+ تخفیف ویژه

اسفند 2, 1401
اقتصاد گیگ چیست؟ شغل های حوزه اقتصاد گیگ

اقتصاد گیگ(gig economy) چیست؟

 

اقتصاد گیگ یک سیستم بازار آزاد است که در آن موقعیت های موقت رایج است و سازمان ها کارگران مستقل را برای تعهدات کوتاه مدت استخدام می کنند. اصطلاح گیگ یک کلمه عامیانه برای شغلی است که مدت زمان مشخصی طول می کشد. به طور سنتی، این اصطلاح توسط نوازندگان برای تعریف تعامل اجرا استفاده می شد.

کارگران گیگ انعطاف پذیری و استقلال پیدا می کنند اما امنیت شغلی کمی دارند یا اصلاً وجود ندارند. بسیاری از کارفرمایان با اجتناب از پرداخت مزایایی مانند پوشش سلامت و زمان مرخصی با حقوق پس انداز می کنند. برخی دیگر برای برخی از مزایا به کارگران شرکت پرداخت می کنند، اما برنامه های مزایا و سایر وظایف مدیریتی را به آژانس های خارجی برون سپاری می کنند. این اصطلاح از دنیای موسیقی وام گرفته شده است، جایی که نوازندگان کنفرانس‌هایی را که به صورت مجرد یا کوتاه مدت در مکان‌های مختلف برگزار می‌شوند، رزرو می‌کنند.

 

درک اقتصاد گیگ

در یک اقتصاد گیگ، تعداد زیادی از افراد در موقعیت های پاره وقت یا موقت یا به عنوان پیمانکاران مستقل کار می کنند. نتیجه یک اقتصاد گیگ، خدمات ارزان‌تر و کارآمدتر برای کسانی است که مایل به استفاده از آنها هستند. افرادی که از خدمات فناوری مانند اینترنت استفاده نمی کنند ممکن است از مزایای اقتصاد گیگ عقب بمانند. شهرها تمایل دارند تا پیشرفته ترین خدمات را داشته باشند و در اقتصاد گیگ بیشتر جا افتاده اند.

 

درک اقتصاد گیگ

 

چه کسی بخشی از اقتصاد گیگ است؟

اقتصاد گیگ از شرکت ها، کارگران و مصرف کنندگان تشکیل شده است. همه کارگران گیگ مثل هم نیستند. آنها شامل موارد زیر است:

 • فریلنسرهایی که به ازای هر کار حقوق می گیرند.
 • پیمانکاران مستقلی که کار را انجام می دهند و بر اساس قرارداد به قرارداد حقوق می گیرند.
 • کارگران پروژه محور که از پروژه حقوق می گیرند.
 • استخدام موقت که برای مدت معینی به کار گرفته می شوند.
 • کارگران پاره وقت که کمتر از ساعات تمام وقت کار می کنند.

 

مشاغل و صنایع رایج اقتصاد گیگ

 

مشاغل اقتصاد گیگ شامل موقعیت های آشنا در صنایع مختلف از جمله موارد زیر است:

حسابداری و امور مالی: مشاوران مستقل و نمایندگان وام مسکن.

مدیریت:دستیاران اداری

هنر و طراحی: نوازندگان یا طراحان گرافیک.

ساخت و ساز: نجار و سایر مشاغل ساختمانی.

تحصیلات: مربیان و مربیان جایگزین.

نویسندگی آزاد: نویسندگان محتوا و مشاغل کپی رایتر.

فناوری اطلاعات: مشاغل مختلف مانند مهندسان امنیت اطلاعات و تحلیلگران شبکه.

رسانه و ارتباطات: نویسندگان و عکاسان فنی.

مدیریت پروژه: مشاغل مدیر پروژه یا دفتر.

توسعه نرم افزار: مهندسان DevOps و تجربه کاربر

حمل و نقل: رانندگان سواری.

مزایا و معایب اقتصاد گیگ

 

مزایا

اقتصاد گیگ مزایای زیادی هم برای کارمند و هم برای کارفرما دارد. یک کارفرما به طیف وسیعی از استعدادها دسترسی دارد که می تواند آنها را استخدام کند. اگر ثابت شود که استعداد کمتر از حد قابل قبول است، هیچ قراردادی برای نگه داشتن کارمند یا مسائلی برای رها کردن آنها وجود ندارد. علاوه بر این، در زمانی که جذب کارگران تمام وقت دشوار شده است، کارفرمایان می توانند از اقتصاد گیگ استخدام کنند.

علاوه بر این، استخدام کارگران گیگ می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد زیرا شرکت‌ها مجبور نیستند برای بیمه درمانی یا سایر مزایا پرداخت کنند. برای کارمندان، مزایای اقتصاد گیگ شامل داشتن گزینه ای برای انجام چندین شغل، کار از هر نقطه بسته به شغل خاص، آزادی و انعطاف در روال روزانه آنها است. مزایای اقتصاد گیگ ، بسته به دیدگاه شما و کسب و کار، کارگر یا مصرف کننده متفاوت است.

 

 • تجارت در گیگ اقتصادی

در یک اقتصاد گیگ، کسب و کارها در پول و منابع صرفه جویی می کنند. آنها مسئول ارائه مزایای کارکنان مانند مرخصی استعلاجی و بیمه درمانی نیستند و اغلب مجبور نیستند فضای اداری، تجهیزات و آموزش را برای کارگران فراهم کنند. یک مدل گیگ همچنین به یک کسب و کار امکان می دهد برای پروژه های خاص با کارشناسانی قرارداد ببندد که ممکن است استخدام آنها به عنوان کارکنان تمام وقت بسیار گران باشد.

 

 • حق انتخاب کار توسط کارگر

از دیدگاه کارگر، یک اقتصاد گیگ می تواند تعادل کار و زندگی را در مقایسه با بسیاری از مشاغل سنتی بهبود بخشد. کارگران مستقل می توانند مشاغل آزاد را انتخاب کنند که به آنها علاقه مند هستند، فرصت های جدیدی را فراهم می کنند، و با توجه به اولویت ها و برنامه های آنها مناسب است. آنها در یک شغل تمام وقت که به آنها علاقه ای ندارد یا انعطاف لازم را ندارد گیر نمی کنند. این نوع اقتصاد مستقل همچنین به کارگران این امکان را می‌دهد که انتخاب کنند چه زمانی می‌خواهند کار کنند و به آنها کمک می‌کند از محبوس شدن یا وابستگی به یک کارفرما اجتناب کنند.

 

 • خدمات برای مصرف کننده

مصرف کنندگان اغلب متوجه می شوند که یک مدل گیگ انتخاب ها و راحتی بیشتری را در خدمات شخصی ارائه شده فراهم می کند. در بسیاری از موارد، خدمات با کیفیت بالاتر و با قیمت کمتر ارائه می شود. خدمات همچنین با انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه می‌شوند و انتخاب‌های بیشتری در ارائه‌دهندگان خدمات و همچنین زمان و مکان ارائه‌ها وجود دارد.

 

 • انعطاف پذیری در کار

بسیاری از کارگران آزاد در اقتصاد گیگ متوجه می شوند که وضعیت آنها به آنها امکان انعطاف پذیری زیادی می دهد. از کار کردن در ساعاتی که می خواهند، تا کار در جایی که می خواهند، گزینه های زیادی برای کارگران گیگ اقتصاد وجود دارد. غالباً یک کار با تاریخ پایان به کارگر داده می شود و نحوه و زمان انجام آن کار به آنها بستگی دارد. اغلب کارگران می توانند در ساعاتی که مناسب آنها و نیازهایشان است و در روزهایی که برای آنها کار می کند کار کنند. برخی ممکن است متوجه شوند که صبح‌های زود در تعطیلات آخر هفته زمان ایده‌آلی برای انجام کارشان است و ممکن است این گزینه برای یک شغل سنتی نباشد. به کارگران اغلب انعطاف پذیری داده می شود تا از یک دفتر راه دور یا از خانه کار کنند. این اغلب برای افرادی که سعی در انجام برنامه های خانوادگی دارند جذاب است.

 

 • استقلال بیشتر

بسیاری از کارگران قراردادی یا گیگ اقتصاد متوجه می شوند که برای تکمیل کار خود به آنها استقلال داده شده است. نبودن در یک دفتر ممکن است به این استقلال کمک کند. در شرایطی که هیچ کس از روی شانه‌ها نگاه نمی‌کند، کارگران شرکت‌های اقتصادی ممکن است متوجه شوند که وظیفه‌ای به آنها محول شده و سپس برای تکمیل آن به تنهایی رها می‌شوند. این می تواند اعتماد به نفس را تقویت کند و به کارگران این توانایی را بدهد که یک کار را به روشی که فکر می کنند به بهترین شکل انجام می شود در جدول زمانی و در مسیرشان به پایان برسانند.

 

 • وجود انواع مشاغل در گیگ اقتصاد

کارگران اقتصاد Gig ممکن است متوجه شوند که مشاغل متنوعی برای تکمیل دارند. به جای کارهای مشابه و یکنواختی که باید هر روز انجام شوند، هر پروژه یا کنسرت ممکن است با عناصر مختلفی پر شود که کار را جذاب می کند. پس از آن، کارگران ممکن است متوجه شوند که در مورد پروژه‌ها هیجان‌زده‌تر هستند و می‌توانند خلاقیت بیشتری در کار خود داشته باشند، زیرا هر روز متفاوت است.

 

 • پرداخت

دستمزد کارگران آزاد از شرکتی به شرکت دیگر متغیر است. برخی از شرکت ها حقوق کمتری به کارگران خود پرداخت می کنند، در حالی که بسیاری از آنها به کارگران خود حقوق بیشتری می دهند، زیرا آنها مجبور نیستند علاوه بر حقوق، مزایا را بپردازند. اغلب آنها قادر به دریافت نرخ ساعتی برای زمان خود هستند. این بدان معنی است که آنها می توانند ساعات کاری خود را کنترل کنند و ساعت های اضافی را در ساعت دریافت کنند. مواردی مانند جلسات و تماس های تلفنی علاوه بر کار معمولی قابل پرداخت هستند. کسب تحصیلات عالی در حین کار در یک شغل اقتصاد گیگ امکان پذیر است زیرا هر دو بسیار انعطاف پذیر هستند. افزودن مدرک تحصیلی دیگر به رزومه به طور بالقوه می تواند به شما در کسب درآمد بیشتر، به عنوان یک فریلنسر یا کارمند تمام وقت کمک کند.

 

معایب:

 

 • استرس بالا

بدون درآمد برنامه ریزی شده منظم، اقتصاد گیگ می تواند استرس زا باشد. ممکن است دوره هایی را سپری کنید که یافتن کار دشوار است، بنابراین باید برای دوره هایی برنامه ریزی کنید که ممکن است درآمد کمتری دریافت کنید.

 

 • بدون شبکه ایمنی

 از آنجایی که شما به عنوان یک کارگر گیگ مزایای مراقبت های بهداشتی و بازنشستگی دریافت نخواهید کرد، احساس امنیت در اقتصاد گیگ می تواند دشوار باشد. همچنین، اگر یک شرکت نیاز به کاهش حقوق و دستمزد خود داشته باشد، ممکن است قرارداد یک کارگر در معرض خطر باشد.

 

 • مالیات

 کارگران گیگ مسئول پرداخت مالیات بر درآمد خود و سایر مسئولیت های تجاری مانند صدور مجوز هستند.

اقتصاد گیگ چگونه کار می کند؟

در حالی که اقتصاد گیگ صنایع بسیاری را پوشش می‌دهد، مفهوم اساساً یکسان است. کارگران شرکت‌کننده تکالیف کوچک و درخواستی را برای پرداخت حقوق تکمیل می‌کنند. این تکالیف می‌تواند شامل طراحی سایت، تحویل غذا، پیاده‌روی یا انتقال خانواده از خانه به فرودگاه باشد. پس از تکمیل پروژه، کارگر گیگ به سمت تکلیف بعدی می رود.

راستی اگر هنوز برای کسب و کار خودتان سایت طراحی نکرده اید، می توانید با خرید سایت یا درخواست طراحی سایت در عرض چند دقیقه از سایت ساز زرین، آن را راه اندازی کنید.

کارگرانی که علاقه مند به شرکت در اقتصاد گیگ هستند معمولاً باید با تکمیل یک درخواست در پلتفرم های انتخابی خود ثبت نام کنند. پس از پذیرش، آنها می توانند شیفت کاری یا پروژه را برای تکمیل انتخاب کنند. به عنوان مثال، مادری که کار می‌کند ممکن است تصمیم بگیرد تا زمانی که فرزندانش در مدرسه هستند، دو تا سه ساعت کار کند، که به او اجازه می‌دهد شب‌ها و آخر هفته‌ها را آزاد نگه دارد. در مقابل، یک دستیار مجازی ممکن است یک روز کاری سنتی 9 تا 5 را برای یک شرکت برای تکمیل یک پروژه خاص انتخاب کند. وقتی پروژه تمام شد، شیفت هشت ساعته آنها نیز به پایان می رسد.

 

اقتصاد گیگ

 

انواع مشاغل اقتصاد گیگ

انواع بسیاری از مشاغل اقتصاد گیگ وجود دارد که توسط شرکت هایی ارائه می شود که هدف اصلی آنها ارائه خدمات مناسب به پایگاه مشتریان خود است. در اینجا چند نمونه از دستیاران مجازی آورده شده است: دستیاران اداری، پذیرش، مدیران پروژه که می توانند شغل مناسب و انعطاف پذیری پیدا کنند.

 

اشتراک‌گذاری:

 پلتفرم‌هایی مانند Lyft و Uber به مسافران این امکان را می‌دهند که از یک برنامه برای برنامه‌ریزی سفر استفاده کنند. تنها چیزی که برای رانندگی این شرکت ها نیاز است، داشتن یک گوشی هوشمند و ماشین است.

 

فریلنسرهای خلاق:

 اگر تا به حال به یک طراح گرافیک یا تولید کننده محتوا نیاز داشته اید، پلتفرم های آنلاین مانند Creative Market، Fiverr، Upwork و Guru این فرصت را برای شما فراهم می کنند تا پروژه خود را به اشتراک بگذارید و از فریلنسرها بخواهید که برای شما پیشنهاد ارسال کنند.

 

خدمات تحویل:

شرکت هایی مانند Uber، DoorDash، Amazon و Instacart آماده پاسخگویی به نیازهای مصرف کنندگانی هستند که می خواهند به راحتی در خانه بمانند و خواربار یا غذای گرم درب منزل تحویل بگیرند.

 

پشتیبانی نیروی کار:

 پلتفرم هایی مانند Task Rabbit و Handy به مشتریان خانه داران درخواستی، کارگران تعمیرات منزل و دونده های مختلف، انواع مختلف کنسرت و شرکت های درگیر را ارائه می دهند.

 

نتیجه

اقتصاد گیگ فرصت های عالی را فراهم می کند، اما باید از چالش های ذکر شده در بالا آگاه باشید. این نوع شغل در حال رشد است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط
پیام بگذارید