استانداردهای w3c  در بهینه سازی سایت

استانداردهای w3c

 

W3C (مخفف World Wide Web Consortium )  کنسرسیوم شبکه جهانی وب می باشد.  این کنسرسیوم،استانداردهایی را به وجود آورده  است که این استانداردها زمانی که مرورگرهای مختلف باهم سازگارنیستند ویا در متحد کردk پروتکل ها و تکنولوژی هایی که در شبکه جهانی وب به وجود می آیند مشکلی ایجاد می شود برطرف می کند.

پایه گذاری این استاندارد توسط “تیم برنرز – لی ” در سال ۱۹۹۴ بوده است . این  شخص زمانی که اولین مرورگر اینترنتی ساخته شد شبکه جهانی وب را اختراع کرده است برای همین لقب  مخترع وب به او داشته است..

 W3C  بیش از ۴۵۰ عضو دارد  که این اعضا شامل Microsoft ، America Online (کمپاني مادرNetscape Communications )، Apple Computer، Adobe ، Macromedia، Sun Microsystems   و و ديگر توليد کنندگان نرم افزار و سخت افزار ، تولیدکننده محتوا ، نهادهاي علمي و شرکتهاي ارتباط از راه دوراست . میزبان این کنسرسیوم سازمان های  : MIT در آمريکا ، INRIA در اروپا و Keio University در ژاپن  می باشد.

اگر کدهای وب سایت به خصوص در html و css   براساس استانداردهای W3C بهینه سازی شود تاثیر بسیار زیادی در جایگاه وب سایت از نظر رتبه در موتور های جستجو خواهد داشت. اما زمانی که در وب سایت از استاندارد های W3C استفاده نشود موتورهای جستجو محتوای سایت را به درستی بررسی نمی کنند  و یا در هنگام بررسی با مشکل روبه رو می شوند. با توجه به این که مرورگرهای مختلفی وجود دارد و همچنین کاربران از مرور گرهای مختلف استفاده می کنند در صورتی که در وب سایت خود استاندارد های W3C وجود نداشته باشد در طراحی و یا ظاهر سایت مشکل به وجود می آید و صفحه به صورت صحیح مشاهده نمی شود و به مرور زمان بازدیدکنندگان سایت کاهش می یابد  اما این استاندارد موجب می شود صفحات بدون مشکل در بیشتر مرورگرها مشاهده شود.

به مرور زمان تعداد مرورگرها افزایش یافته است و وجود استاندارد W3C  در کد نویسی، به نیازی ضروری تبدیل شده است.برنامه نویسان  و طراحان وب سایت از این استانداردها استفاده می کنند برای همین  یکی از شرایط شرکت هایی که برنامه نویسان و طراحان وب سایت استخدام می کند این است که درکدهای نوشته شده در ساخت سایت توسط طراحان می بایست استاندارد های  W3C استفاده شده باشد.

بهینه سازی موتور های جستجو  یک هنر است تا محتویات سایت شما را  به جستجوگر ها به بهترین شیوه  متصل کند

استانداردهای w3c

 هدف اصلی w3c   ارتباط بین دستگاه ها و ابزارهای مختلف که پروتکل های محاوره ای استاندارد برای ارسال و دریافت داده ها و اطلاعات نیاز دارد است. کنسرسیوم برای استاندارد سازی تکنولوژیهای استفاده شده در شبکه جهانی وب بوجود آمده است .

چرا استفاده از استانداردها و کدهای معتبرسازی اهمیت دارد؟

مرورگرها تمامی کدهای html  را میفهمند ولی الویت های خاصی برای شناسایی این کدها دارند بنابراین کدهایی که در یک مرورگر به درستی کار می کنند ممکن است در مرورگر های دیگر دچار مشکل شود . اگر طراحان سایت میخواهند که کدهایشان در تمامی مرورگرها به خوبی کار کند باید از استانداردهای w3c  استفاده کنند.

   استانداردهای w3c

برخی مزایای استاندارد w3c:

سازگاری با مرورگرهای وب

کدهایی که از استانداردها w3c  استفاده شده سازگاری کامل با تمامی مرورگر ها دارد حتی اگر مرورگر قدیمی و یا کدهای w3c  قدیمی باشند. مرورگر ،وب سایت را با استاندارهای قدیمی‌تر بررسی می کند و بیشترین سازگاری را فراهم میکند. صفحاتی که از استاندارد پیروی می کند در تمامی مرورگرها به یک شکل نمایش داده میشود

دسترسی کاربران شما

تشخیص اینکه کاربران از کدام مرورگر استفاده می کنند تقریبا غیر ممکن است .اگر فقط سایت خود را براساس امکانات یک مرورگر طراحی کنید باعث ایجاد مشکل برای سایر کاربران  خواهد شد چون در مرورگرهای دیگر نمی توانند سایت شما را به درستی مشاهده نمایند.
اعتبار‌سنج‌های html    بعداز بررسی کدها سایت شما ، هشدار می دهند که کدام کدها در مرورگرها دیگر سازگار نیستند.استاندارد بودن  کدها به آن معنا نیست که کلیه مرورگرها از آن پشتیبانی می نمایند وبرعکس ،موردی را که تمامی مرورگرها پشتیبانی می نمایند به این معنا نیست که آن مورد استاندارد است. به عنوان مثال  html5استاندارد نیست ولی توسط مرورگرهایی مانند Safari, Opera, Chrome, و Firefox پشتیبانی می شود

 کم شدن خطای برنامه نویسی

 استاندارد سازی میزان خطاهای کدها را کم می کند و به علاوه عملکرد وب سایت را در شرایط مختلف تضمیین می کند.یکی از نکات مثبت استاندارد سازی این است که استانداردهای قدیمی پشتیبانی میشود یعنی  سایت شما در آینده با همین کدهای فعلی، بخوبی توسط مرورگرها نمایش داده میشود

جستجوی بهتر گوگل

در صورتی که در وب سایت خود از استاندارد های w3c  استفاده شده باشد موتورهای جستجو سایت شمارا به درستی جستجو و ایندکس می کند.