نحوه انتخاب نام دامنه

نحوه انتخاب نام دامنه

نحوه انتخاب نام دامنه

نام دامنه

Domain  در اصطلاحات فارسی دامنه گفته می شود در لغت قلمرو ترجمه میشود ولی در اینترنت  نام اختصاصی وب است .هر دامنه از دوبخش تشکیل می شود که بخشی قبل از نقطه است که ثبت کننده انتخاب میکند و اگر  انتخابی که شده قبلا ثبت نشده باشد میتوانند استفاده کند و بخش دوم که بعد از نقطه می باشد ، نوع کسب و کار یا خدماتی که می خواهد ارائه بدهد می باشد مانند دامنه com که برای مقاصد تجاری استفاده می شود.

هنگام راه اندازی یک وب سایت مهم ترین مرحله ،انتخاب دامنه مناسب است بنابراین یکی از موارد آغاز رسمی سایت ،انتخاب نام دامنه است. دراغلب موارد افراد از انتخابشان راضی نیستند زیرا مشکلاتی به جود می آید که به اشتباهشان در انتخاب نام دامنه پی می برند پس هنگام انتخاب با کمی تحقیق، هزینه یا مشاوره بیشتر، گزینه ای بهتر را انتخاب نمایند. زیرا پارامتری که سایت شما را به دیگران معرفی می کند آدرس سایت می باشد و لینک سایت شما در نتایج جستجو، مشاهده لینک تبلیغات شما در سایر وب سایت ها، آدرس درج شده بر روی بروشور یا کارت ویزیت شما، آدرس موجود در تبلیغات پیامکی و ایمیلی، آدرس موجود بر روی فاکتورها، سربرگ نامه‎ها و پاکت نامه ها و …مشاهده می شود پس حرفه ای بودن آدرس وب سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

راهنمای انتخاب نام دامنه:

نام دامنه

انتخاب دامنه براساس نوع فعالیت : زمان انتخاب نام سعی کنید که به فعالیت های شبکه نزدیک باشد تا مورد توجه کاربران قرار بگیرد و بازدیدکنندگان سایت شما افزایش پیدا کند و این نام نشانگر خدمات یا محصولاتی که ارائه می دهد نیز باشد     

استفاده از نام دامنه و تایپ آن آسان باشد : نام هایی که نوشتن آن ها بدلیل املایی یا طولانی و سخت بودن نام ، مشکل ایجاد کند باعث از دست دادن ارزش تجاری خود می شود باید از نام هایی که از این قبیل مشکلات را نداشته باشد استفاده کنید.

انتخاب نام دامنه با کلیدواژه قوی  :کلیدواژه قوی یا کلمه کلیدی که در   URL وجود دارد یک حق امتیاز برای هر وب سایت محسوب می‌شود و موجب افزایش رتبه در موتورهای جستجو است اگر آدرس url مورد نظر در دسترس نبود، این امکان وجود دارد یک پیشوند یا پسوند به کلمه کلیدی مورد نظر خود اضافه نمایید. آدرس اینترنتی که انتخاب می نمایید اگر  ترکیبی از کلمات کلیدی می‌باشد موجب افزایش ترافیک وب سایت خواهد بود.

ثبت ،نام های مشابه و یا پسوند های رایج : باید تمام جوانب را بسنجید و این امکان را بدهید که شاید مشتریان درزمان تایپ آدرس ،  اشتباهاتی مرتکب شوند .برای چنین مواقعی یا باید اسم انتخابی ساده باشد ویا چند نام با اشتباهات متداول تایپی را ثبت کنید  یا اگر سایت شما با پسوندهای دیگر نیز ثبت شده است همزمان با ثبت پسوند اصلی، پسوند های مهم و رایج دیگر را نیز به ثبت برسانید.

به خاطر سپردن دامنه آسان باشد:   بایدنام دامنه انتخاب شده به راحتی در ذهن و حافظه کاربران بماند و تا بتوانند به دیگران نام وب سایت شمارا معرفی کنند . همچنین نام دامنه باید کوتاه باشد که هم حفظ کردن و تایپ کردن آن آسان باشد  و به راحتی قابل دسترس باشد

منحصر بفرد باشد: انتتخاب دامنه تجاری که با دیگر سایت ها اشتباه گرفته شود یک فاجعه می باشد. بنابراین هیچ وقت دامنه ای را انتخاب نکنید که با دامنه کسی دیگر مشابه باشد.

تا حد امکان از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید:   پیشنهاد میکنم که از  استفاده از خط تیره و اعداد نام دامنه  تا حد امکان بپرهیزید که این عامل هم باعث می شود به خاطر سپردن و تایپ آن سخت باشد .

سعی کنید انتظارات دیگران را برآورده سازید:  زمانی که کاربری با سایت شما برای اولین بار مواجه میشود این انتظار را بایدداشت که نام دامنه انتخابی را به راحتی حدس بزند  .

دامنه ای می توانید ثبت کنید که قبلا ثبت نشده باشد: اگر شما نامی را انتخاب کرده اید که قبلا ثبت شده است دیگر نمیتوانید آن را انتخاب کنید زیرا  نام دامنه نمی تواند برای بیش از یک شخص یا تجارت صادر شود،  اگر میخواهید که بررسی کنیدکه آیا دامنه انتخابی ثبت شده است یا وخیر از سایت www.SiteSazz.ir استفاده کنید .

استفاده از پسوند دات کام :   پسوند رایجی که بیشتر از آن استفاده میشود com  می باشد بنابراین توصیه میشود به جای  دیگر پسوندها مانند net از com استفاده کنید. پسوند com مناسبترین انتخاب برای سایت های تجاری و شخصی است net برای شرکت هایی که در توسعه و سازماندهی اینترنت فعالیت می کنند و org برای شرکت های غیر انتفاعی توصیه می شود.

حقوق دیگران و قوانین کپی رایت را در نظر بگیرید:  توجه کنید که از استفاده کردن علامت تجاری یا هر گونه علامت ثبت شده دیگر که متعلق به دیگران  بوده و شما حق استفاده از آن را ندارید خودداری کنید  در آدرس خود استفاده نکنید .

انتخاب پسوند دامنه مرتبط با نوع فعالیت: پسوند انتخابی  باید مرتبط با فعالیتی که انجام می دهید باشد بطور مثال پسوند com برای شرکت ها و گرفته شده از Company می باشد net برای شبکه ها و گرفته شده از Network است و ir گرفته شده از نام کشورمان Iran می باشد برخی از پسوندها ومفهوم آن ها در زیر توضیح داده شده است:

 • پسوند com. برای سایت‌های تجاری و عمومی
 • پسوند net. برای شبکه‌ها
 • پسوند org. برای سازمان‌ها و ارگان‌ها
 • پسوند .info. بانک های اطلاعاتی
 • پسوند name. نام شخص
 • پسوند mobi. برای موبایل و دستگاههای همراه
 • پسوند biz. تجارت
 • پسوند travel. مسافرت
 • پسوند .gov.ir برای سایت‌های دولتی ایرانی
 • پسوند .ac.irبرای دانشگاه های ایرانی
 • پسوند .co.ir برای شرکت های ایرانی

زیر دامنه (ساب دامین)(پیشوند) : یک زیردامنه (به انگلیسیSubdomain‏ ) بخشی از یک دامنه بزرگتر می باشد که خود زیر دامنه یک دامنه می باشد ،انتخاب پیشوند (زیر دامنه) اجباری  نمی باشد، اما بعضی از پیشوندها بطور پیش فرض برای دسترسی به بخش ها و خدمات خاصی از سایت شما اختصاص داده می شوند. مثلا www. برای دسترسی به صفحات سایت ftp. برای دریافت و ارسال فایل mail. برای دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی و غیره …

کاراکتر های مجاز در نام دامنه انتخاب کنید:

 • این کاراکترها حروف، اعداد و خط تیره می باشد.
 • در انتخاب نام دامنه نمیتوانید با خط تیره انتخاب کنید یا با خط تیره تموم شود وجود خط تیره فقط در بین کاراکتر ها مجاز است.
 • برای نامهای با پسوند com , net و org 3 الی ۶۳ کاراکتر و برای بقیه پسوندها۲۲ کاراکتر  مجاز می باشد.
 • در انتخاب حروف نمیتوان از کاراکتر Space استفاده نمود.
 •  تفاوتی میان حروف کوچک و بزرگ وجود ندارد.

    و توجه داشته باشید که:

 • نام های دامنه باید با استفاده از خدمات آنلاین ثبت رسمی، به ثبت برسد.
 • بطور کلی تمام قوانین  نام تجاری، در مورد نام دامنه نیز صادق است.
 • با ثبت یک نام دامنه فقط به عنوان آدرس اینترنتی می باشد
 • خرید آدرس URL پر هزینه نمیباشد. بنابراین شما می توانید چند URL با کلمات کلیدی قوی خریداری کرده و آن‌ها را به دامنه اصلی وب سایت خود متصل نمایید. در نتیجه ترافیک زیادی به وب سایت اصلی شما هدایت خواهد شد.
 • دامنه های ir. را می توانید برای ۱ یا ۵ سال ثبت کنید ولی سایر دامنه ها را می توانید برای ۱ تا ۱۰ سال ثبت و یا تمدید نمایید.
 • اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا یک ماه قبل از سر رسید انقضاء تجدید نمایید.
 • اولین کسی که نام دامنه را ثبت می کند صاحب آن است و دیگر کسی نمی تواند یک دامنه با آن نام ثبت کند.
 • امکان ثبت دامنه برای یک نفر به تعداد زیادی وجود دارد ولی در جامع  اینترنتی به شدت با اینکار که نوعی احتکار نام دامنه است مخالفند
 • بعد از ثبت دامنه، در صورت پرداخت هزینه این دامنه برای شما و متعلق به شما است در صورت تمدید نکردن این دامنه از دسترس شما خارج میشود به شخص دیگر تحویل داده میشود
 • اگر دامنه شما تازه ثبت شده است باید بین ۶ تا ۹ ماه در حالت معمولی برای رتبه های بهترمنتظر بمانید.

ابزارهایی که در انتخاب نامه دامنه کمک می کند

نام دامنه

 Domainr این امکان را میدهد که اگر میخواهید بدانید که نام انتخابی باز است یا نه  یا اگر بازنیست نام های دیگر را مرتبط با انتخابی که دارید پیشنهاد می دهد

 Lean Domain Search پیشنهاداتی را مرتبط با نام انتخابی شما که قبلا ثبت شده است را میدهد این سایت با اضافه کردن پسوند و پیشوند با نام دلخواه شما دامنه های جدید  را به شما معرفی می کند .

 BustAName این سایت کمک می کند با استفاده از ترکیب کلمات کلیدی یک نام مناسب را انتخاب کنید  دراین سایت بعد از واردکردن نام مدنظر  منتظر پیشنهادات سایت می شوید

Impossibility! این سایت در ترکیب کردن پسوند و پیشوند به کلمه مدنظر شما کمک میکند تا نام دامنه ساخته شود

NameBoyبا استفاده از این سایت می توانید دامنه را با نام پیشنهادی خود بسازید.

Domain Typer این سایت نشان میدهد که آیا نام انتخابی قابل خرید است یا خیر .

Name Meshیک سایت حرفه ای برای انتخاب نام دامنه که در صورتی که نام دامنه شما گرفته شده باشد پیشنهاد های جدید و زیادی برای انتخاب نام دامنه جدید به شما می دهد .

DomainsBot اگرایده ای داشته باشید با استفاده از این سایت میتوانید به نام دامنه تبدیل کنید و دامنه های قابل خریداری را به شما نشان می دهد .

ابزارهای دیگری نیز هستند مانند:

۱۴-Panabee

۱۵-Domain Puzzler

۱۶-Domain Puzzler

۱۷-Namestation

۱۸-Bulktopia

.

 

دیدگاه ها: بدون دیدگاه افزودن دیدگاه
مقالات مرتبط

دیدگاه بگذارید

wpDiscuz